Wyszukiwarka

sobota, 14 lutego 2015

Jak dostać pracę w JSW? Gdzie złożyć podanie online, jak się ubiegać o pracę? Jak zostać górnikiem?

Jastrzębska Spółka Węglowa to jeden z największych pracodawców w Polsce. Drugi pracodawca po Kompanii Węglowej w województwie Śląskim. Krótki poradnik w zasadzie skierowany jest do osób zainteresowanych pracą w JSW, ale śmiało można się kierować zasadami w innych spółkach, firmach, kopalniach.

Jeśli chce się pracować jako górnik ze względu np. na rodzinne tradycje, wynagrodzenie, ciężką, ale ciekawą pracę, z pewnością zatrudnienia (przynajmniej dla fachowców), to z pewnością praca w JSW jest jedną z najlepszych opcji. Konkurencja jednak jest duża o pracę w JSW ubiega się ponad 20000 tysięcy ludzi. 

Swój zawód najlepiej zaplanować jak najwcześniej. Niektóre technika górnicze, np. w Pawłowicach, mają podpisane umowy z JSW i najlepsi uczniowie mają pracę zagwarantowaną. Skończyły się czasy przyjmowania piekarzy do pracy, tak było kiedyś, po czasach kiedy Jerzy Buzek chciał w Polsce zlikwidować górnictwo i ogólnie zawodówki oraz technika. Wszyscy mieli kończyć licea i studia wyższe. Co rozminęło się z rzeczywistością i stworzyło lukę pokoleniową, m.in. w górnictwie. Ukończenie technikum górniczego to też dobra opcja zapoznania się z charakterem pracy "otrzaskać się". Górnictwo nie jest dla każdego i zawsze można zmienić specjalność. 

Trzeba pamiętać też o barierze wieku, przekwalifikowanie się na górnika w wieku trzydziestu paru lat nie ma sensu, ze względu na wydolność fizyczną, na pewno w tym zawodzie nie dopracuje się do emerytury. 

Dlatego trzeba posiadać świadectwo ukończenia technikum górniczego lub zasadniczej szkoły zawodowej górniczej. Dodam, że nie należy się dać nabierać szarlatanom na jakieś krótkie kursy i szkolenia, po których według organizatorów takich kursów na pewno znajdziemy pracę w górnictwie, zwłaszcza takich bez praktyk zawodowych. Pieniądze wydane na taki kurs, będą zmarnowane. 

Nie wszyscy jednak załapią się od razu po szkole na pracę w JSW (czy obecnie podmiocie zależnym JSW Szkolenia i Górnictwo). Nie jest jednak jeszcze nic straconego i dalej można zostać górnikiem.

Wiedza i doświadczenie pracowników jest bardzo cenna dla przedsiębiorcy górniczego. Jednak doświadczenia nie zdobędziemy bez pracy na kopalni. Jest to pewien paradoks, który da się jednak w pewien sposób obejść. 

Jest wiele, prywatnych firm, które przyjmują do pracy. Na początek warto poszukać tam zatrudnienia jako "pomoc dołowa", absolwenci zawodówki górniczej lub technikum górniczego mogą już po 6 miesiącach pracy ukończyć kurs górniczy i uzyskać tytuł zawodowy górnik eksploatacji podziemnej (3 lata pracy dla ludzi bez wykształcenia górniczego, jednak ukończone minimum 8 letnia podstawówka lub gimnazjum). Z takim tytułem zawodowym zyskujemy wiele w oczach każdego przedsiębiorcy górniczego, potencjalnego pracodawcy. Warto też starać się później o dostanie na kolejne kursy i zdobycie kolejnych uprawnień np.  górnika rabunkarza, cieśli górniczego lub górnika przodowego itd. itp., jest tego wiele. Niektóre uprawnienia wymagają dłuższego stażu pracy w górnictwie a czasem także nieposzlakowanej opinii, np. wywiadu środowiskowego dokona policja przy staraniu się o uprawnienia górnika strzałowego (z takimi uprawnieniami nigdy nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia).

Ponadto trzeba mieć świadomość, że jeśli aplikuje się na jakieś stanowisko z tzw. "etatu" obecnie przynajmniej w JSW, droga prowadzi z przez stanowiska pracy fizycznej. Przykładowo jeśli ktoś ukończył studia o profilu geodezja górnicza lub geologia, bez doświadczenia pracy w JSW lub w górnictwie - w innych firmach i posiadanych uprawnień WUG, pracy w JSW bezpośrednio na etacie nie znajdzie.

Formularz wypełnienia podania online do JSW SIG znajdziecie pod tym adresem:
https://www.jswsig.pl/kandydat/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz